wtorek, 8 marca 2011

Cykl wykładów Huberta Bilewicza - "Tabu wizualne"

Polecam cykl wykładów organizowanych przez Gdański Teatr w Oknie ( ul. Długa 50/51 Gdańsk) a prowadzonych przez wykładowcę Akademii Sztuk Pięknych- Huberta Bilewicza. Poniżej link do wydarzenia za facebooku oraz zacytowany opis TwO.

http://www.facebook.com/event.php?eid=134328216636883

"Patrzenie może być niebezpieczne.
Rozkosze wzroku czasami niepokojąco zbliżają się do wojeryzmu.
Nieodparte pragnienie patrzenia bywa jednoczesne z niechęcią oraz koniecznością zamknięcia oczu. „Grzeszne oczy” są rewersem „niewinnego spojrzenia”.
...Niebezpieczne obszary reprezentacji w sztuce współczesnej, prowokacje wizualne, kontrowersyjne przedstawienia, odrażające wizerunki, bluźniercze obrazy, niedozwolone znaki i symbole… Nadwerężanie wrażliwości zmysłów, łamanie obyczajowej i artystycznej stosowności, odwracanie dotychczasowych norm i kanonów, burzenie wizualnych przyzwyczajeń, przesuwanie granic aprobowanej widzialności…
Przekraczanie zakazów w codziennej ikonosferze stało się powszechne. Można odnieść wrażenie, że i w sztuce nic już nie jest zakazane i nikt nie pozostaje nietykalny? Ale jak na to wszystko patrzeć nie odwracając wzroku? I jak się ma do tego gwarantowana w artykule 73 Konstytucji wolność twórczości artystycznej?

Wykład odbędzie się 9.03.2011 o godzinie 18:00,

Wstęp wolny."
 ul. Długa 50/51 Gdańsk